Kombucha: cudowny napój czy nowa moda?

Kombucha, nazywana też często kombuczą, to napój uzyskiwany ze słodzonej herbaty, którą poddano procesowi fermentacji przy zastosowaniu herbacianego grzybka. Niekiedy sam grzybek określany jest mianem kombuchy. W rzeczywistości nosi on nazwę grzybka japońskiego, a kombucza to właśnie nic innego jak wspomniany napój, charakteryzujący się słodko-kwaśnym smakiem i odznaczający licznymi właściwościami zdrowotnymi.

Czym jest kombucha i jak działa na organizm?

Picie kombuchy póki co nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, a świadomość korzyści, jakie może nieść regularna konsumpcja napoju z grzybka japońskiego, jest umiarkowana. Sceptycy podchodzą do tematu z rezerwą, traktując spożywanie napoju jak kolejną modę. Tymczasem badania dowodzą, że kombucha ma bardzo szerokie spektrum właściwości leczniczych, działających zbawiennie na organizm.

Napój kombucha powstaje w rezultacie fermentacji tlenowej słodzonej herbaty, którą poddano działaniu bakterii i drożdży. Mikroorganizmy te przetwarzają biochemicznie wiele różnych substancji, wartościowych dla ludzkiego organizmu, takich jak m.in. witaminy z grupy B, witamina C, kwas foliowy, kwasy glukuronowy i glukonowy, kwas octowy, kwas mlekowy, kwas usninowy czy heparyna. Wszystkie te substancje korzystnie wpływają w przypadku wielu różnych schorzeń oraz zapobiegają szeregowi dolegliwości. Na przykład kwas glukoronowy ma silne właściwości detoksyfikacyjne, a kwas mlekowy zwiększa kwasowość krwi.

Kombucza

Kombucha: napój do zadań specjalnych

Kombucha stymuluje metabolizm, wspomaga układ odpornościowy, oczyszcza krew z trujących substancji, korzystnie wpływa na pracę jelit – odbudowuje mikroflorę ograniczając rozwój niepożądanych mikroorganizmów, a także zapobiega zaparciom. Wspomagając działanie gruczołów dokrewnych przyspiesza usuwanie złogów cholesterolu czy kwasu moczowego, co ma znaczenie w przypadku takich chorób jak reumatyzm, artretyzm czy podagra.

Na tym jednak dobroczynny wpływ kombuczy się nie kończy. Działa ona korzystnie nawet w profilaktyce i leczeniu nowotworów. Ponadto, charakteryzuje się niebywałymi właściwościami rewitalizującymi, dzięki czemu pomaga pozbyć się zmęczenia, redukuje stres i związane z nim dolegliwości, jak bóle i zawroty głowy.

Jak widać, działanie kombuchy na ludzki organizm jest olbrzymie i spożywanie jej przynieść może nam wiele korzyści zdrowotnych.

Jak uzyskuje się kombuchę?

Wytwarzanie kombuchy we własnym domu nie jest niczym skomplikowanym. Można wyhodować grzybek japoński od zera, jak również skorzystać z zaczynu, czyli części „grzyba-matki”, który dostać można od znajomego, kupić w sklepie ze zdrową żywnością, czy po prostu dostać od kogoś z sieci, kto dzieli się swoim grzybkiem (grzybek herbaciany stale rośnie, więc z czasem większość fanów kombuchy dzieli się zaczynem z innymi). Warto pamiętać, że zdrowy, młody grzybek herbaciany ma zwykle jednorodną barwę, a wyglądem przypomina meduzę – jest galaretowaty i delikatny w dotyku.

Oczywiście hodując grzybek w domu należy przestrzegać kilku istotnych zasad – na przykład nie fermentować napoju zbyt długo, robić to w odpowiedniej temperaturze, czy w zaciemnionym miejscu.

Jeśli samodzielne przygotowanie kombuchy wydaje Ci się czarną magią, spróbuj po prostu gotowego napoju. To najprostsza metodą na wypróbowanie kombuchy i skorzystanie z jej dobroczynnych właściwości. W ofercie Brothers & Sisters dostępne są trzy rodzaje kombuchy: klasyczna – o słodko-kwaśnym smaku, lekko musująca; z imbirem, a także z trawy cytrynowej i liści kaffiru, charakteryzująca się orzeźwiającym cytrusowo-limonkowym smakiem.

Kombucza zdobywa coraz szersze grono fanów nie tylko ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, ale także na oryginalny smak, który zależy m.in. od tego, w jakiej herbacie i z jakimi dodatkami napój fermentował. Fani chwalą ją jako świetny orzeźwiający napój idealny na cieplejsze dni, dodający energii, odstresowujący i odchudzający.

brothers & sisters